Sbor

HISTORIE SBORU

O založení sboru dobrovolných hasičů rozhodla bezmocnost při požáru stavení Ožanových na Sovinci. ještě téhož dne se sešli občané Václavovic v hostinci na Čepaníku a navrhli založení hasičského sboru. Dne 15.2.1903 se konala  valná hromada dobrovolného hasičského sboru ve Václavovicích. Stav činného členstva byl 36 z obce a 2 členové ze Šenova.

Činnost sboru se rozvíjela těžce. Za 1016,-byly zakoupeny 4 ruční džberové stříkačky, 25přileb, 7 pásů pro lezce, 9 pásů pro střikačníky, 9 seker, a 140 m. látky na ušití pracovních obleků. Ostatní vybavení věnovali členové sboru. Již v prvním roce zasahovali hasiči u 7 požárů z toho 2x v obci, 4x v Horních Datyních a 1x v Bludovicích. V roce 1904 už měl sbor 65 činných členů.

V roce 1904 se konalo slavnostní svěcení nové ruční čtyřkolové stříkačky. Teprve po splacení dluhu v roce 1913 byl zakoupen pozemek na stavbu hasičské zbrojnice .Pozemek byl zakoupen od pana Bernatika za 291,- Rozpočet na stavbu Hasičské zbrojnice činil 4018,-. Stavba byla přerušena 1. světovou válkou. Budova hasičské zbrojnice byla pak dostavěna až v roce 1918 a v roce 1919 byla dostavěna věž.

V roce 1930 byla zakoupena již dvoukolová motorová stříkačka  za 47 550,- V té době začalo cvičit i ženské družstvo.Byla opravena věž zbrojnice.Později SDH zakoupili osobní automobil Tatra, který tahal dvoukolovou stříkačku s 6 členy. Za 2.světové války byli hasiči pod německým velením a v roce 1942 musel být veškerý majetek sboru předán obci.Hodnota hasičského majetku byla 100 000,-. Ustupující němci v noci ze dne 3. na 4. května 1945 zapálili domy Jindřicha Kuchaře a Rudolfa Žily ve dvoře. A k vůli střelbě nemohli hasiči zasáhnout.

Hned po válce sbor zakoupil starší motorovou stříkačku a na věž hasičské zbrojnice byla namontována elektrická siréna.Tehdejší MNV provedl přestavbu požární zbrojnice, získali jsme prostornou místnost k schůzování a nové sociální zařízení. V roce 1960 nám bylo přiděleno požární vozidlo DV 8 PRAGA RN  s přenosným čerpadlem PS 8. V roce 1982 jsme dovezli vyřazenou autocisternu CAS 32 TATRA 138. Usilovnou prací jednotlivců byla autocisterna zprovozněna. CAS 32 byla slavnostně předána do užívání u přiležitosti oslav 80.výročí založení sboru. Pro umístění autocisterny do garáže požární zbrojnice v roce 1985 musel být zrušen sklad PHM, garáž prodloužená a následně postaven nový sklad.

SBOR AKTUÁLNĚ

Sbor dobrovolných hasičů Václavovice se podílí na velké části programu v obci ať už pořádáním obecních akcí nebo také SDH pořádá vlastní závody jako jsou například netradiční tříčlenné hlídky žen.

Sbor aktuálně čítá 68 členů z toho 10 mladých hasičů.